Jacht Klubu Politechniki Warszawskiej
Statut
Warszawa 2011
Niniejszy statutu jest tekstem jednolitym statutu uchwalonego 20 listopada 2002r. wraz z poprawkami uchwalonymi 21 marca 2003r; 18 marca 2009 oraz 30 marca 2011 przez Walne Zebranie Członków Jacht Klubu PW i zatwierdzony przez Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy
Rozdział I. Postanowienia ogólne.
&1
- Klub zwany dalej Jacht Klubem Politechniki Warszawskiej posiada osobowość prawną
- Klub ma prawo używania swojej nazwy w skrócie: Jacht Klub PW lub JK PW.
&2
- Siedzibą władz Jacht Klubu PW jest m. st. Warszawa.
- Terenem działania Jacht Klubu PW jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
- Klub nie prowadzi działalności gospodarczej.
- Jacht Klub PW opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Prowadzenie przystani może zlecać firmie zewnętrznej.
- Jacht Klub PW działa pod honorowym patronatem władz Politechniki Warszawskiej.
&3
- Jacht Klub PW może być członkiem krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń i innych organizacji sportowych o tym samym lub podobnym profilu działania.
- O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust.1, bądź wystąpieniu z nich, decyduje Walne Zebranie Członków większością kwalifikowaną co najmniej 2/3 głosów członków zwyczajnych biorących udział w Walnym Zebraniu Członków w pierwszym terminie lub zwykłą większością głosów w drugim terminie
&4
- Jacht Klub PW używa pieczęci podłużnej o treści: Jacht Klub Politechniki Warszawskiej z symbolami kotwic oplecionych łańcuchem.
- Jacht Klub PW używa proporca. Proporzec stanowi granatowy trójkąt z symbolem kotwicy oplecionej łańcuchem oraz literami J K P W rozmieszczonymi wokół kotwicy.
- Mundurem członka Jacht Klubu PW jest mundur Polskiego Związku Żeglarskiego z emblematem, którym jest granatowy prostokąt obszyty żółtą nitką z umieszczonymi po rogach literami J K P W oraz centralnie symbolem kotwicy opasanej liną. Kotwica i litery są w tym samym kolorze co obszycie.
- Jacht Klub PW posiada czterostopniową odznakę członkowską.
&5
Klub działa zgodnie z ustawą „ Prawo o stowarzyszeniach”, ustawą o sporcie oraz niniejszym statutem.
&6
Struktura organizacyjna JK PW opiera się na trzech sekcjach: motorowodnej, żeglarskiej i wędkarskiej. W zależności od potrzeb Zarząd JK PW , na podstawie odrębnej uchwały, może powołać inne sekcje i ich kierownictwo
Rozdział II. Cele działania i sposoby ich realizacji.
&7
Celem działania Jacht Klubu PW jest:
- Popularyzacja sportów żeglarskich, motorowodnych, bojerowych, narciarstwa wodnego oraz kwalifikowanej rekreacji motorowodnej i żeglarskiej.
- Podnoszenie poziomu sportów i rekreacji związanej ze sportami wodnymi, poprzez organizowanie imprez sportowych, rekreacyjnych, szkoleń na stopnie żeglarskie i motorowodne.
- Organizowanie regat, rejsów, wycieczek, obozów sportowych i szkoleniowych i innych imprez rekreacyjnych.
- Zakładanie i utrzymywanie przystani wodnych.
- Oddziaływanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, zachowania się na szlakach wodnych i na biwakach, zachowania bezpieczeństwa w używaniu sprzętu pływającego na szlakach wodnych, a przede wszystkim przestrzegania zasad i przepisów obowiązujących na szlakach wodnych.
- Działalność społeczna.
- Współpraca z organizacjami motorowodnymi, żeglarskimi, instytucjami i władzami państwowymi w zakresie żeglugi.
&8
Do realizacji celów statutowych Jacht Klub PW może:
- Współdziałać z organizacjami sportowymi, klubami, organizacjami pozarządowymi lub przedsiębiorstwami państwowymi i prywatnymi.
- Rozwijać działalność informacyjno – propagandową w dziedzinie sportów i rekreacji żeglarskiej i motorowodnej.
- Uczestniczyć w konferencjach i zjazdach dotyczących sportów, rekreacji i turystyki wodnej.
- Współdziałać z organami administracji publicznej.
Rozdział III. Członkowie, ich prawa i obowiązki.
&9
- Członkowie Jacht Klubu PW dzielą się na:
- Członków zwyczajnych.
- Członków honorowych.
- Członków wspierających.
- Członkiem zwyczajnym Jacht Klubu PW może być czynny i emerytowany pracownik Politechniki Warszawskiej oraz członek jego rodziny i każda inna osoba pełnoletnia, ciesząca się dobrą opinią i wyrażająca gotowość uczestnictwa w realizacji celów Jacht Klubu PW na podstawie pisemnej deklaracji, która uiści składkę wpisową, po pozytywnym zaopiniowaniu przez dwóch członków zwyczajnych JK PW, i która zostanie przyjęta przez Zarząd JK PW. Członkiem zwyczajnym staje się po odbyciu rocznego stażu kandydackiego.
- Członkiem honorowym Jacht Klubu PW może zostać osoba fizyczna, która położyła szczególne zasługi dla rozwoju i działalności JK PW, propagowania, upowszechniania i rozwoju żeglarstwa, motorowodniactwa i sportów wodnych. Członkostwo honorowe nadaje Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu. Członkowie honorowi mają wszystkie prawa członków zwyczajnych oraz są zwolnieni z płacenia składek członkowskich
- Członkiem wspierającym może zostać osoba prawna lub fizyczna, zainteresowana działalnością JK PW, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową, rzeczową lub organizacyjną i zostanie przyjęta do JK PW przez Zarząd na podstawie złożonej pisemnej deklaracji. Członek wspierający bierze czynny udział w pracach JK PW osobiście lub w przypadku członków wspierających będących osobami prawnymi, przez swojego przedstawiciela. Członek wspierający posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego z wyjątkiem głosu stanowiącego oraz czynnego i biernego prawa wyborczego.
&10
Prawa i obowiązki członków JK PW
- Członkowie zwyczajni i honorowi mają prawo do:
- Wysuwania postulatów i wniosków wobec władz Jacht Klubu PW oraz oceny ich działalności.
- Uczestniczenia z głosem stanowiącym w Walnym Zebraniu Członków JK PW.
- Czynnego i biernego prawa wyborczego do władz JK PW.
- Uczestniczenia w rejsach, regatach, zawodach motorowodnych, obozach, wycieczkach, rajdach turystycznych oraz we wszystkich innych imprezach organizowanych przez JK PW.
- Korzystania, z zachowaniem odpowiednich i niezbędnych przepisów, a zwłaszcza przepisów bezpieczeństwa, ze wszystkich urządzeń stojących do dyspozycji JK PW.
- Korzystania ze wszystkich uprawnień i przywilejów i tych przysługujących JK PW jak i tych przez JK PW nadawanych.
- Członkowie zwyczajni w stosunku do JK PW są zobowiązani do :
- Czynnego udziału w realizacji statutowych celów Jacht Klubu PW.
- Ścisłego przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał wydawanych, na podstawie niniejszego statutu, przez Zarząd JK PW, oraz innych przepisów obowiązujących w sportach wodnych.
- Regularnego opłacania składek członkowskich w wysokości uchwalonej przez Zarząd JK PW.
- Propagowania i przestrzegania etyki wodniackiej, dbania o dobre imię i honor proporca JK PW a w szczególności przestrzegania etyki i dyscypliny JK PW.
- Dbania o majątek Klubu a zwłaszcza wspólne dobra znajdujące się na terenie przystani i pomieszczeń JK PW.
- Brania, w miarę możliwości, czynnego udziału w imprezach organizowanych przez JK PW.
- Członkowie wspierający mają prawo do:
- Wysuwania postulatów i wniosków wobec władz JK PW oraz oceny ich działalności.
- Uczestniczenia z głosem doradczym w Walnym Zebraniu Członków JK PW.
- Uczestniczenia w rejsach, regatach, zawodach motorowodnych, obozach, wycieczkach, rajdach turystycznych oraz we wszystkich innych imprezach organizowanych przez JK PW.
- Korzystania, z zachowaniem odpowiednich i niezbędnych przepisów, a zwłaszcza przepisów bezpieczeństwa, ze wszystkich urządzeń stojących do dyspozycji JK PW.
- Korzystania ze wszystkich uprawnień i przywilejów i tych przysługujących JK PW jak i tych przez JK PW nadawanych.
- Członkowie wspierający w stosunku do JK PW są zobowiązani do:
- Czynnego udziału w realizacji statutowych celów Jacht Klubu PW.
- Ścisłego przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał wydawanych na podstawie niniejszego statutu przez Zarząd JK PW, oraz innych przepisów obowiązujących w sportach wodnych.
- Propagowania i przestrzegania etyki wodniackiej, dbania o dobre imię i honor proporca JK PW a w szczególności przestrzegania etyki i dyscypliny JK PW.
- Regularnego wywiązywania się ze świadczeń zadeklarowanych na rzecz JK PW.
&11
Za szczególne zasługi dla Jacht Klubu PW każdy członek może być wyróżniony przez:
- Podziękowanie na piśmie lub pochwałę.
- Dyplom
- Nagrodę rzeczową.
- Przedstawienie do odznaczeń i nagród Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego; Warszawskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego; Polskiego Związku Żeglarskiego.
- Odznakę.
- Członkostwo honorowe.
&12
W stosunku do członków Jacht Klubu PW, którzy nie przestrzegają niniejszego statutu i uchwał Zarządu JK PW mogą być stosowane następujące sankcje:
- Upomnienie
- Nagana
- Zawieszenie w prawach członka JKPW na okres do 12 miesięcy.
- Wykluczenie z JK PW.
&13
Członkostwo w Jacht Klubie PW ustaje na wskutek:
- Dobrowolnej rezygnacji z przynależności do JK PW, zgłoszonej na piśmie Zarządowi.
- Śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego będącego osobą prawną.
- Skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich za okres 6 miesięcy.
- Wykluczenia uchwałą Zarządu na wniosek Sądu Koleżeńskiego w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia statutu i wydanych na jego podstawie regulaminów, jak również zasad i etyki, a szczególnie w przypadku działania na szkodę JK PW.
- Wykluczenia przez Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu JK PW w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego orzekającego karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych.
- Pozbawienia członkostwa honorowego przez Walne Zebranie Członków, z powodu rażącego działania na szkodę JK PW.
- Od decyzji wymienionej w pkt.3 przysługuje członkowi odwołanie do Walnego Zebrania Członków.
Rozdział IV. Struktura organizacyjna
&14
- Władzami Jacht Klubu Politechniki Warszawskiej są:
- Walne Zebranie Członków
- Zarząd
- Komisja Rewizyjna
- Sąd Koleżeński
- Kadencja władz wybieralnych Klubu trwa 4 lata, a ich wybór obywa się w głosowaniu tajnym .
- W przypadku powstania wakatu w składzie władz w trakcie kadencji, skład osobowy organu w którego składzie powstał wakat jest uzupełniany w drodze kooptacji. Liczba członków dokooptowanych nie może przekroczyć 1/3 liczby członków danego organu pochodzących z wyborów.
&15
Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Jacht Klubu PW.
- W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
- Członkowie zwyczajni i honorowi z głosem stanowiącym
- Członkowie wspierający i zaproszeni goście z głosem doradczym
- O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia pisemnie członków co najmniej na czternaście dni przed terminem Walnego Zebrania Członków.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają zwykłą większością głosów przy obecności:
- co najmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie
- bez względu na liczbę członków uprawnionych do głosowania w drugim terminie o ile termin ten był podany w zawiadomieniu.
&16
- Sprawozdawcze Walne Zebranie Członków zwołuje się raz w roku do końca pierwszego kwartału.
- Sprawozdawczo – wyborcze Walne Zebranie Członków zwołuje się raz na cztery lata do końca pierwszego kwartału.
- Walne Zebranie Członków obraduje wg. uchwalonego przez siebie regulaminu i przyjętego porządku obrad w miejscu i terminie ustalonym przez Zarząd.
- Walne Zebranie Członków, może również obradować jako nadzwyczajne, w innym terminie niż przewidziane w §16 lit a,b. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd z własnej inicjatywy, z inicjatywy Komisji Rewizyjnej lub na umotywowane żądanie co najmniej 1/3 liczby członków zwyczajnych.
- Zarząd jest zobowiązany do zwołania Walnego Zebrania Członków w terminie sześciu tygodni licząc od dnia otrzymania żądania Komisji Rewizyjnej lub umotywowanego wniosku członków Klubu.
- Walne Zebranie Członków podejmuje uchwały tylko w sprawach ujętych w porządku dziennym obrad.
&17
Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
- Uchwalanie głównych kierunków i celów działalności merytorycznej i finansowej JK PW, uchwalanie rocznych budżetów i programów działania.
- Uchwalanie statutu oraz zmian w statucie.
- Uchwalanie regulaminów działalności władz JK PW, Walnego Zebrania Członków, Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.
- Wybór władz JK PW.
- Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej.
- Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz JK PW z działalności merytorycznej, finansowej i programowej.
- Rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez władze JK PW lub jego członków.
- Rozpatrywanie odwołań w sprawach członkowskich od uchwał Zarządu.
- Podejmowanie uchwał o przynależności do innych organizacji.
- Nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego.
- Podejmowanie uchwał w sprawie rozporządzania majątkiem w chwili likwidacji JK PW.
- Podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych pod obrady i ujętych w porządku dziennym obrad a niezastrzeżonych do kompetencji innych władz.
- Powoływanie komisji doradczych do przeanalizowania określonych spraw.
- Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu JK PW.
- Wybór delegatów na Walne Zebranie Warszawskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Warszawskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.
&18
Zarząd Jacht Klubu PW:
- Zarząd składa się z 9 do11 członków. Zarząd za swoją działalność ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Członków.
- Zarząd Jacht Klubu PW kieruje bieżącą działalnością Klubu zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, reprezentuje Klub na zewnątrz i działa w jego imieniu. Osoby do Zarządu wybiera Walne Zebranie Członków spośród członków JKPW biorących udział w walnym Zebraniu Członków. Członek JKPW niemogący brać udziału w Walnym Zebraniu Członków a wyrażający zgodę na kandydowanie do Zarządu, musi przedstawić pisemne oświadczenie w tej sprawie.
- Członkowie Zarządu wybierają spośród siebie
- Komandora
- Trzech wice Komandorów
- Sekretarza
- Skarbnika
- Kierowników sekcji
- Zarząd konstytuuje się w dniu wyborów i przedstawia podział funkcji obradującemu Walnemu Zebraniu Członków.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb nie rzadziej niż raz w miesiącu.
- Zarząd jest zobowiązany zarządzać majątkiem i sprawami JK PW oraz spełniać swoje obowiązki ze starannością wymaganą w obrocie gospodarczym i finansowym, przy ścisłym przestrzeganiu przepisów prawa, postanowień statutu, regulaminów i uchwał podjętych przez Walne Zebranie Członków.
- Zarząd może ustanowić pełnomocników do realizacji określonych zadań w granicach swego umocowania statutowego.
&19
- Do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych JK PW oraz podpisywania umów i zobowiązań w jego imieniu wymagane jest współdziałanie Komandora i Skarbnika lub działających łącznie dwóch wice komandorów i Skarbnika.
- Dla ważności innych pism i dokumentów wymagany jest podpis Komandora, wice Komandora lub Sekretarza.
&20
- Do zakresu działalności i odpowiedzialności Zarządu Jacht Klubu PW należy:
- Realizacja uchwał Walnego Zebrania Członków oraz planów pracy, szkolenia i celów działania JK PW.
- Określanie szczegółowych kierunków działania JK PW.
- Ustalanie budżetu i preliminarzy rocznych i wieloletnich.
- Określanie wysokości i trybu uiszczania składek członkowskich.
- Sprawowanie zarządu nad majątkiem JK PW.
- Uchwalanie regulaminów przewidzianych w statucie.
- Podejmowanie uchwał w sprawie zbycia lub nabycia majątku nieruchomego lub ruchomego.
- Powoływanie doradczych komisji problemowych, zespołów, oraz sekcji i określanie ich zadań.
- Zwoływanie Walnego Zebrania Członków.
- Podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich w tym w sprawach wykluczania skreślania członków.
- Prowadzenie dokumentacji członkowskiej w tym ewidencji członków.
- Wnioskowanie o nadanie lub pozbawienie godności członka honorowego JK PW.
- Opracowanie i składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków.
- Występowanie z inicjatywą uchwałodawczą i opiniodawczą oraz opracowywanie projektów uchwał i regulaminów.
- Wnioskowanie o ukaranie członka z jednoczesnym jego powiadomieniem
- Podejmowanie uchwały w sprawie wyróżnień członków.
- Współpraca z władzami organizacji których JK PW jest członkiem.
- Popularyzacja działalności JK PW.
- Od uchwał Zarządu, o których mowa w ust.1pkt10, przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia zainteresowanemu członkowi uchwały Zarządu wraz z uzasadnieniem.
&21
Do ważności uchwał Zarządu JK PW jest konieczna obecność Komandora lub jednego z wice Komandorów oraz co najmniej połowy członków Zarządu.
&22
Komisja Rewizyjna Jacht Klubu PW:
- Jest organem z władz JK PW powołanym do sprawowania kontroli wewnętrznej w Klubie.
- Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Walne Zebranie Członków.
- Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób wybieranych spośród członków JKPW biorących udział w Walnym Zebraniu Członków. Członek JKPW niemogący brać udziału w walnym Zebraniu Członków a wrażający zgodę na kandydowanie do Komisji Rewizyjnej, musi przedstawić pisemną zgodę w tej sprawie
- Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają spośród siebie
- Przewodniczącego
- Zastępcę
- Sekretarza
- Komisja konstytuuje się w dniu wyborów i przedstawia podział funkcji obradującemu Walnemu Zebraniu Członków
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo brać udział, z głosem doradczym, w posiedzeniach Zarządu.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach JK PW.
&23
Do zakresu Komisji Rewizyjnej należy:
- Przeprowadzanie przynajmniej raz w roku działalności merytorycznej i finansowej JK PW i występowanie do Zarządu z wnioskami z przeprowadzonych kontroli.
- Prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania zebrania Zarządu JK PW.
- Zwołanie Walnego Zebrania Członków, w przypadku nie zwołania go przez Zarząd w terminie ustalonym statutem lub w sprawach bardzo pilnych.
- Składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków.
- Składanie na Walnym Zebraniu Członków wniosku o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium ustępującemu zarządowi JK PW.
&24
Sąd Koleżeński Jacht Klubu PW:
- Sąd Koleżeński podejmuje postępowanie na pisemny wniosek:
- Członka przeciwko członkowi JK PW
- Organu JK PW przeciwko członkowi
- Członka przeciwko organowi JK PW
- Sąd Koleżeński składa się z trzech osób wybieranych spośród członków JKPW biorących udział w Walnym Zebraniu Członków. Członek JKPW niemogący brać udziału w walnym Zebraniu Członków a wrażający zgodę na kandydowanie do Sądu Koleżeńskiego, musi przedstawić pisemną zgodę w tej sprawie
- Członkowie Sądu Koleżeńskiego wybierają spośród siebie
- Przewodniczącego
- Zastępcę
- Sekretarza
- Sąd Koleżeński konstytuuje się w dniu wyborów i przedstawia podział funkcji obradującemu Walnemu Zebraniu Członków
- Członkiem Sądu Koleżeńskiego nie może być członek Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Do właściwości Sądu Koleżeńskiego należy rozpatrywanie następujących spraw:
- Naruszenie zasad współżycia społecznego,
- Postępowanie niezgodne z etyką członka JK PW
- Nieprzestrzeganie przepisów statutu oraz innych uchwał władz Klubu.
- Działanie na szkodę JK PW
- Sąd Koleżeński może wymierzyć następujące kary:
- Upomnienie
- Nagana
- Zawieszenie w prawach członka JK PW na czas do 12 miesięcy
- Wystąpienie do Walnego Zebrania Członków z wnioskiem o odwołanie z pełnienia funkcji wybieralnej
- Wystąpienie do Zarządu z wnioskiem o wykluczenie z członkostwa JKPW.
- Poza karami wymienionymi w pkt 7 Sąd Koleżeński może osobę ukaraną zobowiązać do:
- Przeproszenia pokrzywdzonego
- Naprawienia wyrządzonej szkody
- Niezależnie od kar wymienionych w pkt 7 i 8 Sąd Koleżeński może zarządzić ogłoszenie sentencji orzeczenia w miejscu przeznaczonym dla ogłoszeń klubowych.
- Szczegółowy tryb prowadzenia obrad, orzekania i inne sprawy organizacyjne Sądu Koleżeńskiego ustala jego regulamin zatwierdzony przez Walne Zebranie Członków.
Rozdział V. Majątek i fundusze Klubu
&25
- Majątek JK PW stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
- Majątek ten przeznaczony jest wyłącznie do realizacji celów statutowych.
&26
- Źródłami powstania majątku Jacht Klubu PW są:
- Składki członkowskie
- Subwencje i darowizny
- Dotacje państwowe i samorządowe
- Składka członkowska składa się z : składki wpisowej, podstawowej portowej, sekcyjnej, społecznej i celowej.
- Środki pieniężne mogą być przechowywane wyłącznie w banku na koncie JK PW. Wpłaty gotówkowe winne być przy uwzględnieniu bieżących potrzeb i rezerw, jak najszybciej przekazane na to konto.
- Składka członkowska powinna być uiszczana przez członków do końca I kwartału każdego roku.
Rozdział VI. Zmiany statutu i rozwiązanie Jacht Klubu PW.
&27
- Uchwalenie statutu lub jego zmiana przez Walne Zebranie Członków wymaga kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie lub zwykłej większości w drugim terminie.
- Podjęcie uchwały o rozwiązaniu JK PW wymaga kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie Jacht Klubu PW mogą być przedmiotem obrad Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone w porządku dziennym obrad Walnego Zebrania Członków podanym do wiadomości członków wraz z zawiadomieniem o terminie i miejscu Walnego Zebrania Członków. Do zawiadomienia określonego w § 15 ust. 2 należy załączyć projekt stosownych uchwał.
- Uchwalenie statutu lub uchwała o jego zmianie wywiera skutki prawne od chwili jej podjęcia.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Jacht Klubu PW Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku JK PW.
- W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji JK PW, nie uregulowanych w statucie mają zastosowanie przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
&28
Statut niniejszy obowiązuje wszystkich członków Jacht Klubu PW i wchodzi w życie z dniem uchwalenia uchwałą Walnego Zebrania członków z dnia 30 marca 2011r.