Waldemar Ufnalski

Sprawozdanie
z Gali Roku Mariusza Zaruskiego
Warszawa, 31.01.2017

W dniu 31 stycznia 2017 mija 150 rocznica urodzin gen. Mariusza Zaruskiego. Polski Związek Żeglarski ogłosił rok 2017 – Rokiem Mariusza Zaruskiego i zorganizował z tej okazji „Galę Roku Mariusza Zaruskiego” w Centrum Olimpijskim PKOl będącą zarazem uroczystą inauguracją całorocznych obchodów. Przypomnę że w roku 2011 minęła 70 rocznica śmierci Generała (8.04.1941) w więzieniu NKWD w Chersoniu. Z racji istotnej inicjatywy kol. Marka Tarczyńskiego, w organizowaniu uroczystości upamiętniających to tragiczne wydarzenie, zostałem włączony do delegacji jadącej na uroczystości rocznicowe (18.04.2011) do Chersonia; dalszą konsekwencją był udział Iwony i Marka Tarczyńskich (s/y Cerberyna – Mila 2) oraz Ewy Dziduszko i Waldemara Ufnalskiego (s/y Ewa 3) w rejsie Dnieprem do Chersonia.

Czytelników pragnących przypomnieć sobie te wydarzenia zapraszam do lektury sprawozdań: Iwony i Marka („Rejs przez 6 rzek i 7 mórz” - 2010) oraz mojego autorstwa (3 artykuły – 2011), które można odszukać na zakładce „Artykuły/Aktualności...”); ewentualne braki wiedzy o gen. Mariuszu Zaruskim proszę uzupełnić (po cichu !) np. z Wikipedii. Aktualną konsekwencją tych wydarzeń było zaproszenie nas (Iwony i Marka Tarczyńskich, Ewy Dziduszko i Waldemara Ufnalskiego oraz oczywiście pozostałych uczestników „Rejsu Pamięci … 2011”) jako gości ”Gali ...” gdzie stawiliśmy się w komplecie; oto krótkie sprawozdanie z jej przebiegu.
Do udziału w „Gali...” zaproszono delegacje szkół (podstawowych i gimnazjalnych) noszących imię Generała (z pocztami sztandarowymi), delegację TOPR oraz przedstawicieli instytucji (Ministerstwa Edukacji Narodowej, Jachtklubu Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Ligi Morskiej i Rzecznej, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego,
załogi „naszego” rejsu w roku 2011,....).
Imprezę otworzył i przywitał gości Maciej Olszewski – przewodniczący Komisji Kultury, Etyki i Mediów PZŻ po czym nastąpiło wejście pocztów sztandarowych (TOPR oczywiście w strojach regionalnych). Część oficjalną rozpoczęło wystąpienie Prezesa PZŻ – Wiesława Kaczmarka, który przedstawił ramowy program obchodów Roku Mariusza Zaruskiego. Z kolei głos zabierali przedstawiciele instytucji; ciekawe było wystąpienie przedstawicielki Poczty Polskiej, która promowała znaczek okolicznościowy (twórcze połączenie działalności Generała w Tatrach i na morzach przedstawia Generała za sterem jachtu „Junak” szusującego w ośnieżonych Tatrach); udanym „przerywnikiem” był występ zespołu szantowego „Klang” z Rzeszowa. Po przerwie Wojciech Skóra (przewodniczący Komisji Turystyki Żeglarskiej PTTK i komandor „naszego” rejsu w roku 2011) omówił dotychczasowe uroczystości (2011 – 2012) związane z Generałem oraz przedstawił załogi, znaczenie i przebieg „naszego” rejsu, którego patronem był Prezydent RP – Bronisław Komorowski. Z kolei uczniowie szkół podstawowych: nr 3 z Zakopanego i nr 53 z Warszawy przedstawili ciekawe prezentacje o Mariuszu Zaruskim; uznanie budzą działania szkoły nr 53 przybliżające uczniom postać patrona szkoły i bardzo starannie wydana książeczka „Jesteśmy od Zaruskiego”. Pan Marek Słodownik (PZŻ) odpowiedzialny za przygotowanie „Gali...” przedstawił kilka projektów wchodzących w obchody „Roku...” (konkursy, gazetka, nagrody,...). Po pokazie filmu o Generale, i przerywniku muzycznym („Klang” z wdziękiem i talentem wciągnął do niego młodzież szkolną) nastąpiło wyjście pocztów sztandarowych i … koniec uroczystości. Uczestnicy „Gali...” otrzymali drobne upominki i … mogli się nieco pożywić, z czego i my skorzystaliśmy będąc nieco zgłodniali po 3 godzinnej uroczystości.

P.S. Nieco wcześniej zostałem „namierzony” przez Szkołę Podstawową 231 (Warszawa – Białołęka; oczywiście im. Gen. M. Zaruskiego) i zaproszony do wygłoszenia „odczytu” oraz prezentacji na temat obchodów w roku 2011 i „naszego” rejsu po Dnieprze. 31.01. odbyłem dwa spotkania z uczniami klas szóstych (czterech; w porcjach po dwie ze względu na pojemność sali multimedialnej); starałem się jak mogłem nie nudzić i dopasować treść i metody do wieku słuchaczy; chyba wyszło nieźle – w załączeniu skan podziękowania z podpisem Pani Dyrektor; osobiście byłem pod wrażeniem świetnych plansz (prezentujących życiorys i dokonania Patrona Szkoły) ozdabiających główny hol.

 


Aby zobaczyć zdjęcia zapraszamy do działu ZDJĘCIA - ZDJĘCIA 2017  - 2017-SP231